Ağız İçi Yaraları Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ağız İçi Yaraları Nasıl Geçer?

Ağız içi yaralar nasıl geçer; sorusu dönem dönem birçok kişinin merak konusu olmuştur. Ağız içi yaralar denildiğinde halk arasında ilk akla gelen şey genellikle vitamin eksikliğidir. Oysaki ağzı içi yarsına neden olan başka başka faktörler de bulunabilir. Bu nedenlerin bilinmesi hastalığın tedavisi için çok önemi olmayabilir. Çünkü ağzı içi yaraların tedavi süreci maksimum 1 haftadır. Fakat hastalığa etki eden etmenlerin tam anlamıyla araştırılarak ortaya konulması hastalığın uzun vadede tedavisiyle yakından ilgili olduğu asla akıldan çıkartılmamalıdır. Ağız içi yaraların oluşum sebebi kadar hastalığın oluşmasına engel olacak şeylerin de ortaya konulması sağlıklı bir yaşam sürmek için gereklidir. İnsan vücudu bir tıpkı bir makine gibi hayatın kendisine yüklediğin yüklerin altında görevlerini devam ettirebilmek için yoğun bir mücadele vermektedir. Bu süreç içerisinde özellikle gençler tarafından sağlık ikinci plana atılmaktadır. Oysaki bazen basit bir ağız yarasının kanser hastalığının habercisi olabileceği bilinen bir gerçektir. Bulaşıcı olmayan ağız içi yaralarından kurtulmak için yapılması gerekenler aşağıda sıralanmaktadır.


Ağız içi yaralar nasıl geçer?

  • Hangi yaş grubunda bulunulursa bulunulsun ağız içi yaranın tıbbi müdahale yoluyla iyileşmesinin sağlanması çok önemlidir. Bu sayede hem kısa süre içerisinde hastalığın hayatı etkileyen olumsuz yönleri bertaraf edilmiş olur hem de gerekli görülürse hastalığın sebepleri ayrıntılı olarak araştırılır. Ağız içi yaralar çocuk doktorları ya da yetişkinler için cildiye kliniğinde takip edilebilir. Hastanın yaşına, başka sağlık sorunu olup olmadığına ve özel durumuna göre bazı ilaçlar tavsiye edilir. Bu ilaçlar daha çok sprey, gargara ve ağzı içi kremi şeklindeki bait nitelikli ilaçlardır. Eğer gerek duyulursa vitamin takviyesi için de bazı ilaçlar reçete edilebilir. Özellikle B 12 ilaç ve iğnesi, demir ilaçları ağız yarasına iyi gelebilir.
  • Ağız içi yaralara en iyi gelen şey dezenfekte etme özelliğine sahip olan karışımdır. Bu nedenle bir miktar kekik suda demlenerek hazırlanacak karışım ağız içi yaraların tedavisinde etkilidir. Elde edilen çayla günde 3 defa ağzın gargara edilmesi tavsiye edilmektedir. Yine elma sirkesi de ayın etkiye sahiptir. Sulandırılmış doğal elma sirkesiyle sık sık ağzın çalkalanması gerekir. Eğer bu doğal şeyleri uygulamak size zahmetli geliyorsa gün içerisinde ağzınızda devamlı olarak karanfil çiğneyebilirsiniz.
  • Doktor tarafından önerilen gargaraya ilave olarak evde karbonat ya da tuzla hazırlanacak gargaradan da yaralanabilirsiniz. Özellikle karbonat ağız içi yaraların ağrısını dindirir ve hızlı şekilde yarayı iyi eder.
  • Ağız yarası nasıl geçer sorusunun cevabı biraz da hastalığın nedenlerinde gizlidir. Özellikle demir ve kalsiyum eksikliğine bağlı olarak meydana gelen ağız yaraları için maydanoz çok faydalı bir besin maddesidir. Bunun içi yapılması gereken de son derece kolaydır. Her gün düzenli olarak maydanoz yiyin.
  • Soğan ve sarımsak güçlü antioksidan özelliğine sahiptir. Ağız içi yarasının geçmesi için düzenli olarak soğan ve sarımsak yemeye özen gösterin.

Ağız İçi Yaraları Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ağızda Yara Neden Çıkar?

Ağızda Yara Neden Çıkar?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

B12 Eksikliği Ağız Yarası Yapar mı?

B12 Eksikliği Ağız Yarası Yapar mı?

Ağız Yarası Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ağız Yarası Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karadut Şurubu Ağız Yaraları İçin Kullanılır mı?

Karadut Şurubu Ağız Yaraları İçin Kullanılır mı?

Ağız Yarası Bulaşıcımıdır?

Ağız Yarası Bulaşıcımıdır?

Ağız İçindeki Yaralara Ne İyi Gelir?

Ağız İçindeki Yaralara Ne İyi Gelir?

Güncel

Ağız Kenarında Yara Belirtileri ve Tedavisi

Ağız Kenarında Yara Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ağız Yaraları

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ağız Yaraları

Güncel

Ağızda Yara Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Ağızda Yara Çıkması Belirtileri ve Tedavisi